Euro Bölgesi Büyüme ve EUR/USD – 06.09.2016

Euro Bölgesi Büyüme Rakamları ve TMCB'den Yeni Hamle

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda beklentilere paralel olarak %0.3 yıllık bazda %1.6 büyüdü. Ekonomi birinci çeyrekte %0.6’lık bir büyüme performansı sergilemişti.

Hane halkı harcamaları beklentilerden daha az %0.2, devlet harcamaları da %0.1 artış göstermiş. Bununla birlikte ihracat %1.1 atarken ithalatın da %0.4 yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası kararları geliyor ve beklentilerin faizlerin ve varlık alım programının değiştirilmeyeceği yönünde.

Ancak beklenti hayata geçse bile kararların ardından Draghi’nin piyasalara nasıl hareket getirdiğine geçtiğimiz aylarda bir çok kez şahit olduk. İleriye yönelik verilecek olan teşvik sinyalleri Euro/Dolar çiftinin FOMC kararları öncesi kaderini belirleyebilir.

Bugün Dolar endeksindeki zayıflığı arkasına alan ve bir miktar toparlanan EUR/USD’de Draghi’nin güvercin tonda bir konuşma yapması işleri tersine çevirebilir ve aşağıda 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının geçtiği 1.1130 desteğinin kırılmasıyla sert bir düşüş gerçekleşebilir. Gün içinde ise yukarıda 1.1200-10 direnci takip edilebilir.

Yurt içinden ise TCMB’den yeni bir adım geldi. TL zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indiren TCMB kararla birlikte yaptığı açıklamada finansal sisteme yaklaşık 1.2 milyar TL ve 670 milyon Dolar ilave likidite sağlanacağını belirtti.

Haftaya satıcılı başlangıç yapan Dolar/TL üzerindeki baskı sürüyor. Ancak aşağıda bir çok kez dikkat çektiğimiz 2.9350 – 2.9300 bölgesi son derece önemli destek konumunda. Geçtiğimiz ay da buralardan gelen alışlar ile birlikte kurda 2.97 direncine kadar yükselmişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.