PMI Verileri ve Bullard’ın Açıklamaları Sonrası EUR/USD

Yeni haftaya merhaba dedik ve haftanın ilk işlem gününde dolar endeksinin 95.00 üzerinde tutunmaya devam ediyor ve petrol fiyatları üzerinde ise bir miktar baskı olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik takvime baktığımızda ise şimdiye kadar Euro Bölgesi’nden PMI verilerini ve Fed üyesi Bullard’ın açıklamalarını takip ettik.

ABD ekonomisinin %2’nin altında bir büyüme performansı sergilediğine dair işaretler olduğuna dikkat çekerken, enflasyonun FOMC’nin faiz artışı yolunda önemli bir belirleyici olduğunun altını çizdi. İş gücü piyasasının ise oldukça iyi durumda olduğunu söyleyen Bullard’ın bu sene oy kullanma hakkı bulunuyor. Bugün gelen verilere göz atacak olursak ;

– Fransa’dan imalat PMI 48.3 ile beklentiden kötü geldi.
– Fransa’dan hizmetler PMI 51.8 ile beklentiden iyi geldi.
– Almanya’dan imalat PMI 52.4 ile beklentiden hafif iyi geldi.
– Almanya’dan hizmetler PMI 55.2 ile beklentiden iyi geldi.
– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.5 ile beklentiden kötü geldi.
– Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 53.1 ile beklentiden hafif kötü geldi.

Fransa’da imalat PMI’ın 50.0 seviyesi altında kalması sektörde daralmaya işaret etmeye devam ediyor. Euro Bölgesi’nde ise hizmetler sektörü son 16 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştirirken, gelen verilerin EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olduğunu söyleyebiliriz.

Günün ilk saatlerinde dolar endeksi üzerinde baskı oluşması ile hafif toparlanan EURUSD’de 1.1240 bölgesinden gelen satışlar ile yeniden 1.1200 desteğine kadar bir geri çekilme yaşandı. Satış baskısının artması durumunda bu bölgenin tamamen çözülmesiyle 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1160 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.1260 üzerine çıkılırsa 1.1330 ve 1.1410 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. 1.1330 bölgesi altında kalındığı sürece geri çekilmenin devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.