Forex Akşam Analizi – 11.08.2016

İmalat fiyatları %0.1 ile beklentiden iyi geldi.

Haftanın dördüncü işlem gününü de geride bırakıyoruz ve bugün petrol fiyatlarında çok hızlı bir yükselişe şahit olduk. Ham petrolün varil başına fiyatı son üç gündür aşamadığı 43.40 dolar seviyesi üzerine çıkarak 25 Temmuzdan bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Petrol fiyatlarında yaşanan toparlanma ise CAD’in yüzünü güldürdü ve USDCAD çok önemli destek bölgesi olan 1.30 altına sarkmayı başardı. Burası hem Mayıs ayında başlayan yükseliş trendinin geçtiği hem de 50 günlük hareketli ortalamanın kesiştiği kritik seviye. Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin etkisiyle bu seviyenin altında günlük kapanışlar gözlemlersek aşağı yönlü baskı devam edebilir.

Avrupa Borsalarında ise iyimser bir hava gördük. DAX günü %0.90’a yakın artıda tamamlarken FTSE günü %0.70 kazançla geride bıraktı. BIST 100’de ise %1.40’a yakın bir primden bahsetmek mümkün. Dolar/TL de dün 2.95 desteğinden gelen tepki alımları ile birlikte gün içerisinde 2.97 bölgesini test etti.

Bugün Euro Bölgesi’nden açıklanan önemli bir veri karşımıza çıkmadı ancak ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 266 bin ile beklentilere yakın gelirken imalat fiyatları %0.1 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin dolar endeksi üzerindeki etkisinin sınırlı oldu ve EURUSD’de bugün kararsız bir seyir var. Yukarıda 1.1200 seviyesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise geri çekilmelerde 1.1130 ve 1.1060’lar önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.