EURUSD’de Toparlanma Gelecek Mi? – 17 Ekim 2016

EURUSD'de Düşüş Devam Eder Mi?

Avrupa Merkez Bankası’nın attığı onca gevşeme adımlarına rağmen Euro Bölgesi’nde TÜFE Eylül ayında %0.4 ile beklentide gelirken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.8 ile beklentilere paralel olarak açıklandı.

Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz haftalarda ECB’nin taperinge gidebileceği, yani varlık alım programını bitmeye yakın kademeli olarak azaltabileceği haberleri çıkmıştı. Ardından gelen açıklamalar ise böyle bir konsensüs oluştuğunu yalanlar nitelikteydi.

Açıklanan veri 2014’ten beri en yüksek seviyeleri işaret etse de ECB’nin daha kat edecek çok yolu var bizce. Bu yüzden tapering dedikoduları bir kenara yeni gevşeme adımları ne zaman gelir bunu konuşmak daha mantıklı olacaktır.

EURUSD gelen verilere tepkisiz kalırken geçen haftaki düşüşünün ardından bugün yönünü bir miktar yukarı çevirmiş durumda. 1.10 üzerine tamamen çıkılmasıyla 1.1030 ve 1.1060 bölgelerinden yükselişlere bir miktar tepki gelebilir. Aşağıda ise 1.0950 ve 1.0900 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Bugün 20.35’te Mario Draghi’nin açıklamaları ve Perşembe günkü ECB kararları Euro’nun gidişatını belirleyecek olan en önemli gelişmeler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.