EURUSD’de Toparlanma Bitti Mi? – 31 Ekim 2016

EURUSD'nin Kaderi Bu Hafta Belli Oluyor!

Euro Bölgesi’nde TÜFE Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre beklentilere paralel olarak %0.5, çekirdek TÜFE ise %0.8’lik artış gösterdi. Büyüme ise %0.3 ile yine beklentileri karşılasa da gelen verilerin bugün Euro’nun Dolar karşısında değer kaybetmesinin önüne geçemediğini söyleyelim.

Bunun arkasındaki sebebi ise uzaklarda aramaya gerek yok. Dolar endeksinde bugün yaşanan toparlanma EURUSD’de satıcıların devreye girmesine sebep oldu. Bugün ABD’den açıklanacak olan çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar Fed’i yakından ilgilendiriyor ve verilerde iyileşme yaşanması durumunda Dolar tarafındaki kuvvetlenme sürebilir.

Geri çekilmenin sürmesi halinde 1.0930-1.0900 seviyeleri gün içinde destek olarak takip edilebilir. Buranın da altında 1.0850 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Dolar üzerinde baskı oluşması ile ise yaşanacak olan toparlanmalarda 1.1000 ve 1.1040 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Şimdi gelelim yazımızın başlığına… EURUSD’nin toparlanmaya devam etmesi için bu hafta FOMC kararlardan güvercin tonda mesajlar çıkması ve haftanın son işlem gününde gelecek olan tarım dışı istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratması gerekiyor. Aksi takdirde Aralık ayında faiz artırım beklentilerinin yükselmesi paritede üzerindeki baskıyı iyice artırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.