EURUSD Artan Risk İştahı İle Düştü

Haftanın üçüncü işlem gününe Çin’den gelen verilerde yaşanan iyileşmenin de etkisiyle piyasaların risk-on ( risk iştahı ) modunda başlaması ile Avrupa Borsalarında görünüm yemyeşil ve BIST 100 endeksinde de %1.64’lük bir kazanç var şimdiye kadar. Risk iştahının arttığı bu gibi dönemlerde yeniden hatırlatmak gerekirse dolar alışlarının geldiğine ve ALTIN, JPY ve CHF gibi güvenli limanların değer kaybettiğine şahit oluyoruz. Raporu yazdığımız sıralarada ABD dolar endeksi 94.60 seviyelerine kadar tırmanırken, ALTIN 1240 bölgesine kadar gerilemiş durumda.

Dolar alıcılarının devrede olması ile EURUSD bugün yönünü aşağı çevirdi. Daha önceki raporlarımızda paritenin son günlerde karar aşamasında olduğunun altını çizmiştik. Kabaca 1.1330 – 1.1450 bandı arasında yön bulmaya çalışıyordu EURUSD ve bugün bu bandın aşağı yönlü kırıldığına şahit olduk. 1.1300 bölgesi altı test edilse de bu bölge önemli destek olarak karşımıza çıkıyor ve hala tam olarak geçilebilmiş değil. Gün içerisinde Euro tarafındaki gelişmelere baktığımızda ise bugün Euro Bölgesi’inden açıklanan ve -%0.8 ile beklenti altında kalan sanayi üretimi euro için negatif olurken, ECB üyesi Knot yaptığı açıklamalarda helikopter paranın ECB’nin gündeminde olmadığını söyledi.

Saat 15.30’da ABD’den açıklanacak verilerin beklentilerden iyi gelmesi durumunda dolardaki değer kazancı devam ederse EURUSD’de 1.30 bölgesi altına geçilmesi ile düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Aşağıda 1.1260 ve 1.1160 son derece önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak şuan ki senaryo ile birlikte dün paritede 1.1460 seviyesinin test edildiğini aklımızda bulundurmakta fayda var ve alıcılar kolay kolay pes etmeyebilir. Yeniden yönün yukarı dönmesi halinde tamamen 1.1350 bölgesi üzerine geçilirse 1.1410 bölgesinin yeniden direnç olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.