Lira Toparlanmaya Çalışıyor

Dün akşamki Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmeden erken kongre kararının çıkmasıyla birlikte USDTRY 2.9750, EURTRY ise 3.4200 üzerine kadar tırmanmıştı. Bu zirveler sonrası gelen gevşemelerle her iki parite de aldıklarının %70’inden fazlasını geri vermiş durumda.

İlk tepkiler sonrası biraz geri çekilip duruma daha geniş çerçeveden bakmak faydalı olacaktır. Piyasa dostu olarak değerlendirilen bir başbakanın yerine yine söylemleri ve politikalarıyla piyasaları ürkütmeyecek bir başbakanın gelmesi ile lira verdiklerinin tamamını geri alma ihtimali ortaya çıkabilir.

Fakat son günlerde kurlarda, özellikle de USDTRY’de yaşanan yükselişin tek nedeni içerideki siyasi belirsizlik değil aynı zamanda doların da genel olarak güçlenmeye başlamış olması. Hafta başında 92.40 desteği altına sarkarak son 16 ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar endeksi şu an 93.00 üzerinde ve toparlanma yarınki ABD istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratmaması durumunda 93.60’lara doğru sürebilir.

Siyasi faktörlerin bir kez daha bir çok temel ve teknik faktörü alt ederek lira paritelerine yön verdiği bir tablo görüyoruz.  Bu da USDTRY veya EURTRY gibi paritelerde analiz ve işlem yapmayı oldukça güçlendiren bir durum. Hiç hesapta olmayan jeopolitik ve/veya siyasi risklerin bir anda patlak vererek piyasaları alt üst ettiği örneklere son yıllarda sıkça tanıklık ettik ve dün yaşanan bu örneklere yeni birini eklemiş oldu.

Bu bahsettiğimiz durum bundan sonrası içinde temel veya teknik analiz yapmamızı anlamsızlaştırıyor fakat yine de şok etkisi yaratacak yeni bir siyasi krizin yaşanmaması şerhimizi koyarak bazı teknik seviyeler verelim.

USDTRY için 2.90 çok önemli. Bu desteğin kırılmasıyla birlikte dün aldıklarının tamamen geri vermiş olacak zaten ve teknik olarak da lira biraz daha rahatlayacak. Fakat bugün tekrar 2.93 üzerine bir atak ve o direnç üzerinde günlük kapanış ile birlikte yarın ABD’den çok güçlü istihdam raporu (özellikle maaşlarda beklentilerden çok daha hızlı bir artış) 3.00 üzerini güçlü bir şekilde gündeme getirecektir.

Dolar için yakın vadede takip edeceğimiz üç önemli faktör; (i) ABD istihdam raporu, (ii) yeni başbakanın (veya kabinenin) kim olacağı ve piyasaya olan yaklaşımı, (iii) dolar endeksinin 93.80 – 93.60 direnç bölgesine vereceği tepki.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.