Enflasyon Gerilemeye Devam Ediyor – 3 Kasım 2016

Enflasyon Raporunun Ardından Dolarda Güncel Durum

TÜİK tarafından bu sabah açıklanan verilere göre enflasyon Ekim ayında %7.16 ile beklentiden daha düşük gerçekleşti. Piyasalar %7.28’den %7.50’ye yükseliş beklerken bir miktar gerileme var. Aylık bazda da TÜFE %1.44 ile %1.62’lik beklentiden daha az artmış. Üretici enflasyonunda ise yıllık bazda %2.88, aylık bazda ise %0.84 ile her iki bazda da hızlanma görüyoruz.

Kalem kalem incelediğimizde yıllık bazda en hızlı yükselişin %22.61 ile alkollü içecekler kaleminde gerçekleştiğini görüyoruz. Onu %9.58 artan eğitim kalemi ile %9.39 artan sağlık kalemi takip ediyor. Aylık bazda ise en hızlı artış %10.43 ile giyim ve ayakkabı kalemindeyken %2.00 artan ulaştırma kalemi ikinci, %1.76 artan gıda ve alkolsüz içecekler kalemi ise üçüncü sırada.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayında %8.79 ile zirve yaptıktan sonra enflasyonda üç aydır üst üste gerileme yaşanıyor ve TCMB’nin %7.50’lik 2016 sonu tahmininin altına gerilemiş durumda. %5.0 hedefi ile arada hala önemli bir fark var fakat şu andaki görünüm TCMB’nin para politikasında sadeleşme sürecine devam etmesi için yeterli.

USDTRY son zamanlarda para politikası veya ekonomik gelişmelerden çok yurt içi ve yurt dışı jeopolitik risklerle yön buluyor. En yakın risk olarak 8 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerini gösterebiliriz. Seçimi Trump’ın kazanması başta pezo olmak üzere liranın da içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerini negatif etkileyebilir.

Ayrıca yarın açıklanacak olan ABD Ekim ayı istihdam raporu da kuşkusuz doları etkileyecek. Piyasalar zaten Aralık ayında Fed’den faiz artışı bekliyor. Bu nedenle istihdam raporu asimetrik bir etki yaratabilir dolar üzerinde. Yani kötü bir istihdam raporunun iyi bir rapora göre dolar üzerinde yaratacağı etki çok daha büyük olabilir.

Geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini tazeleyen dolar dün tekrar yeni zirve denedi. 3.1270 – 3.1250 en yakın direnç olarak dikkatimizi çekiyor. Bu bölgenin kırılması durumunda yükseliş 3.15’lere doğru devam edebilir. Diğer yandan yarın ABD’den gelebilecek zayıf bir istihdam raporuyla birlikte 3.1080 – 3.1060 destek bölgesinin kırılması lirada bir rahatlama getirebilir ve dolarda ilk aşamada 3.09 seviyelerine doğru bir düşüşü başlatabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.