ECB/Nowotny Enflasyona Vurgu Yaptı – 30 Aralık 2016

EURUSD'de Son Durum

Ekonomik takvimin son derece sakin olduğu günde ECB üyesi Nowotny’den gelen açıklamalar var. Nowotny 2017’nin enflasyon yılı olacağını ve enerji fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyonda da belirgin bir artış yaşanmasını beklediğini söyledi.

Açıklamalarının devamında ise ECB’nin hala enflasyon hedefinden çok uzakta olduğunu, parasal genişlemeci politikanın ise devam edeceğini ancak sonsuza dek de sürmesini beklemediğini belirtti. Gelen açıklamaların EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olurken yükselişlere gece 1.0660’lara kadar yaşanan hızlı yükselişin ardından parite 1.0540 seviyelerinden fiyatlanıyor. Yukarıda 1.0600 ve 1.0660’lar yükselişlerin yeniden hız kazanması halinde direnç olarak çalışabilir.

Bu sene Pound’da yaşanan değer kayıplarının etkisiyle yılın son günü ise İngiltere FTSE endeksi yılın son işlem gününde 7.132 seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Böylelikle endeks bu yıl %14’lük bir yükseliş kaydetmiş oldu. Günün geri kalanında ise düşük hacim sebebiyle piyasaların yatay hareketine devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.