ECB’den Bugün Ne Beklenmeli? 21.07.2016

ECB’nin Brexit sonrası ilk para politikası kararları bugün açıklanıyor. 14.45’de faiz kararları açıklandıktan sonra 15.30’da ECB başkanı Draghi basının karşısına geçecek.

Geçtiğimiz aylarda açıkladığı yeni önlemleri hala uygulama sürecinde olan ECB’nin bugün yeni bir parasal gevşeme hamlesi atmasına çok fazla olasılık verilmiyor.

İngiltere Merkez Bankası BoE bile hemen bir adım atmak yerine beklemeyi tercih etmişken ECB de Brexit nedeniyle acil müdahale etme gereği hissetmiyor. Bunun yerine Birleşik Krallık halkının geçtiğimiz ayki referandumda verdiği kararın Euro Bölgesi ekonomisinde yaratacağı etkileri gözlemledikten sonra Eylül ayında yeni bir atmak isteyebilir. Draghi’nin basın toplantısı da bu açıdan önemli.

ECB başkanın ileriye dönük, özellikle Eylül toplantısı ile ilgili vereceği mesajlar euro paritelerine hareket getirecek. Draghi’nin Brexit risklerini küçümsemesi ve Euro Bölgesi ekonomisi ile ilgili iyimser görünmesi 1.11 üzerine doğru bir hamle getirebilir. Aksi senaryoda ise 1.0950’ler test edilebilir. Piyasaların güvercin ECB’yi büyük oranda fiyatladığı için bugünkü kararlara ve basın toplantısına yukarı yönlü tepki verme ihtimali daha yüksek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.