ECB ve Draghi’den Ne Beklenmeli? – 09 Mart 2017

ECB Kararları ve Draghi Konuşması EURUSD'yi Nasıl Etkiler?

Haftanın en önemli gelişmelerinden biri ve bugün herkesin dikkat ve merak ile beklediği ECB para politikası kararları 15.45’de yayınlanıyor. Her zaman olduğu gibi 45 dakika sonra da Başkan Draghi’nin basın toplantısı var.

ECB’nin hiç bir faiz türünde değişiklik yapması beklenmiyor ve en son Aralık ayında değiştirilen varlık alım programı ile ilgili de yeni bir karar beklenmiyor. Bu nedenle Başkan Mario Draghi’nin basın toplantısında söyleyeceklerine ve ECB’nin yeni ekonomik projeksiyonlarına odaklanacak piyasalar.

En son Aralık ayında yayınlanan ekonomik projeksiyonlar aşağıdaki tabloda. HICP enflasyon, Real GDP ise reel büyümeyi temsil ediyor. Son gelen verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon %1.8’den ECB’nin hedefi olan %2.0 seviyesine çıkmış, büyüme ise dördüncü çeyrekte %1.7 olarak gerçekleşmiş durumda. PMI verileri son yılların en yüksek seviyelerindeyken, işsizlik oranı %9.6 ile borç krizinden bu yana en düşük seviyelere gerilemiş durumda. Dolayısıyla özellikle enflasyon olmak üzere projeksiyonlara iyi yönde revize gelebilir bugün.

Kaynak: ECB

Göstergeler genele yayılan bir iyileşmeye işaret ediyor fakat tabi üzerinde durulması gereken bazı noktalar var. Enflasyondaki yükseliş büyük oranda enerji fiyatlarındaki atış kaynaklı ve yıl sonuna doğru baz etkisinin ortadan kalkmasıyla tekrar %1.5 seviyelerine doğru bir geri çekilme riski var.

Ayrıca Hollanda, Fransa ve Almanya seçimleri iyi verilere rağmen ECB’nin temkinli hareket etmesine neden olabilir ve iş temkinli olmaya gelince güvercin duruşuyla bilinen Başkan Draghi hiç bir fırsatı kaçırmıyor. Önemli politik riskler öncesi Draghi ekonominin dengesini bozacak şahin tonda mesajlar vermekten çekinecektir. Tabi Kurul’daki şahinleri memnun etmek için de ekonomik göstergelerdeki iyileşmeden bahsetmeden geçmeyecektir.

Bizce karar metninde dikkat edilmesi gereken bölüm faizlerin uzunca bir süre şu anki veya daha düşük seviyelerde kalacağına dair ifade. ECB’nin bu ifadede değişiklik yapması piyasalara şahin bir mesaj olarak yansıyarak Euro rallisine neden olabilir. Fakat bizim beklentimiz bugünkü toplantıda Draghi’nin ortaya karışık bir konuşma yaparak piyasada volatilite yaratmaktan kaçınacağı yönünde.

EURUSD için 1.05 bölgesi tamam mı devam mı seviyesi. 1.05 destek bölgesinin tam anlamıyla kırılması ilk aşamada 1.0350 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye neden olabilir ve sonrasında 1.00 söylemlerini yeniden duyulmaya başlayabiliriz.

Diğer yandan Draghi’nin beklenmeyeni yaparak ekonomi ile ilgili aşırı pozitif mesajlar vermesi ve varlık alım programında tapering algısı yaratması durumunda ilk anda %1 – %2 sonrasında ise kademeli olarak %5’lere varan ciddi bir EURUSD rallisi başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.