ECB ve Draghi Beklentileri – 08 Eylül 2016

ECB Kararları EURUSD'yi Nasıl Etkiler?

Avrupa Merkez Bankası AMB (ECB) bugün (14.45) para politikası kararlarını açıklıyor ve hemen sonrasında (15.30) Başkan Mario Draghi basın toplantısı düzenliyor. ECB’nin faizlerde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Yani marjinal fonlama oranı %0.25, politika faizi %0.00, mevduat faizi ise %-0.40 seviyesinde sabit bırakılacak büyük ihtimalle.

Varlık alım programı ile ilgili ise çeşitli beklentiler var. Mart 2015’de başlatılan ve ilk anda 2016 Eylül ayına kadar sürdürülmesi planlanan varlık alım programı sonrasında 2017 Mart ayına kadar uzatılmış, aylık alım tutarı artırılmıştı. Şu an ayda toplamda 80 milyar euro tutarında devlet tahvili, VDMK ve şirket tahvili alan ECB’nin bu tutarı artırması beklenmiyor fakat alımların 2017 Mart ötesine (ek 6 ay) uzatılabileceği öngörülüyor. Bazı kurumlara göre Draghi bunu bugün duyuracak, diğer bazı kurumlara göre ise önümüzdeki toplantılarda.

Ayrıca varlık alımlarında istediği tutara (aylık 80 milyar euro) ulaşabilmesi için ECB’nin kurallarda bazı değişiklikler yapma ihtimali var. Şu an getirisi %-0.40 mevduat faizinin altında olan varlıklar alınmıyor ve ECB’nin alabileceği devlet tahvili o ülkenin ECB’deki sermaye oranıyla sınırlandırılmış durumda. Ayrıca aynı ülkenin aynı vadeli tahvillerinde de alabileceği maksimum bir sınır var.

Beklenti şu; ECB bu kurallarda yapacağı değişikliklerle bundan sonra alabileceği varlık tabanını genişleterek aylık varlık alımlarında hedeflediği miktara ulaşma konusunda sorun yaşama riskini ortadan kaldıracak. Bu toplantıda olmasa bile ECB saydığımız bu kurallarda er ya da geç ince ayarlamalar yapmak zorunda kalacak (eğer varlık alımları 2017 Mart ötesine uzatılır ve her ay en az 80 milyar euro varlık alımı planında değişiklik olmazsa).

Enflasyon verileriyle birlikte piyasalar ECB’den yeni hamleleri zaten fiyatlamaya başladı. Bu toplantıda olmasa da bu sene sonuna kadar yeni gevşeme adımları gelmesi bekleniyor. Bu nedenle bugünkü kararlar ve Draghi basın toplantısının EURUSD’de yönü değiştirmesini beklemiyoruz. Anlık volatilite mutlaka yaşanacaktır fakat ABD’den son zamanlarda gelen zayıf verilerle birlikte Fed’in faiz artırma konusunda pek acele etmeyeceği beklentisinin tekrar güçlenmesi nedeniyle EURUSD’de geri çekilmelerin kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Fakat şimdilik 1.15 üzerine doğru kalıcı bir hamle için de uygun şartlar oluşmuş değil. Yani kısa vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte uzun vadede hala çok parlak bir görüntü yok.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.