ECB Bülteni ve EURUSD – 22 Aralık 2016

EURUSD'de Toparlanma Sürecek Mi?

ECB aylık bülteni yayınlandı ve bültende ECB global atıl kapasitenin çekirdek enflasyon üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekiyor ancak manşet enflasyonun yıl başından güçlü bir şekilde yükselebileceğini bekliyor. Ilımlı toparlanmanın ise devam ettiğine vurgu yapılmış.

Her zaman duymaya alışık olduğumuz gibi ECB hedeflerine ulaşmak için elindeki tüm enstrumanları kullanacağını belirtiyor ve varlık alım programının gerektiği takdirde zaman ve miktar olarak değişebileceğine dikkat çekildiğini görüyoruz. Kısacası manşet enflasyona yönelik gelen pozitif yorum dışında farklı bir cümle karşımıza çıkmıyor ve yine ECB’nin %2 olan enflasyon hedefine hala çok uzaklarda olduğunu söyleyebiliriz.

Salı günü yaklaşık son 14 yılın en düşük seviyeleri olan 1.0350 bölgesine kadar geriledikten sonra gelen kar alımlarının ve Dolar endeksindeki geri çekilmenin etkisiyle toparlanan EURUSD’de yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.0480 ve 1.0520 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.0350’lerin çözülmesiyle satışların yeniden hız kazandığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.