Draghi’nin Açıklamaları Sonrası EURUSD – 28 Kasım 2016

Draghi Neler Söyledi?

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Ekonomik Komitesi karşısında konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi global ekonominin toparlanmaya devam etmesini beklediğini dile getirdi. Euro Bölgesi ekonomisinin ise politik ve ekonomik belirsizliklere rağmen ılımlı seviyede büyümeye devam edeceğini belirtti.

Ayrıca Euro Bölgesi’nin Brexit referandumu sonuçlarına karşı dayanıklılık gösterdiğini söyleyen Draghi önümüzdeki aylarda jeopolitik risklerin belirsizliklerin ana kaynağı olacağına dikkat çekti. 4 Aralık’ta gerçekleşecek olan İtalya referandumu sonrası için gelen soruya ise finansal istikrarı korumaya devam edeceğiz şeklinde cevap verdi.

ABD ekonomisindeki toparlanmanın Euro Bölgesi’nden çok daha ileride olduğunu sözlerine ekleyen ECB Başkanı açıklamalarının devamında ise Aralık ayındaki toplantıda enflasyon hedefine ulaşabilmek için elimizdeki bütün seçenecekleri değerlendireceğiz dedi.

Draghi’den gelen açıklamaların EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olurken baskının devam etmesi halinde 1.0550 ve buranın altında 1.0520’lerin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1.0660 ve 1.0680 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.