Draghi’nin Açıklamaları ve EURUSD – 21 Kasım 2016

ECB Başkanı Mario Draghi Avrupa Parlementosu’nda yaptığı konuşmada Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın ılımlı şekilde devam ettiğini dile getirirken %2 olan enflasyon hedefine ulaşmak için para politikasını kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Konuşmasının devamında ise maliye politikasının para politikasına destek vermesi gerektiğini söyleyen Mario Draghi, bunun yanında yapısal reformların çok yavaş ilerlediğini sözlerine ekledi. Ayrıca tüm belirsizliklere rağmen Euro Bölgesi’nin dayanıklı olduğunu da vurguladı. Draghi’nin Aralık ayına yönelik bir mesaj vermemesiyle gelen açıklamaların EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olsa da Dolar endeksinde yaşanan yükseliş EURUSD’yi 1.06 bölgesine itmeyi başardı.

Avrupa Borsaları ise haftanın ilk işlem gününü yatay kapanışlarla geride bıraktı. Almanya DAX endeksi %0.18, İngiltere FTSE endeksi %0.05, ve Fransa CAC %0.60 kazançla günü tamamlarken İspanya IBEX endeksinde %0.14’lük kayıp var. BIST 100 de günü %0.13 düşüş ile geride bıraktı.

Akşam saatlerine ise asıl hareket petrol fiyatlarında yaşandı. Reuters kaynaklarının OPEC uzmanlarının Viyana’da yapılacak olan toplantıda alınacak kararlarla ilgili bazı ilerlemelerin olduğunu bildirmesi ham petrolü 48 dolar üzerine yolladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.