Draghi’nin Açıklamaları ve EUR/USD

Haftanın dördüncü işlem gününde ekonomik takvimde açıklanacak önemli bir veri karşımıza çıkmaması ile birlikte dikkatler sabah saatlerinde mikrofon başına geçen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamalarındaydı.

Brüksel’de konuşan Draghi, konuşmasının genelinde yapısal reformlara dikkat çekti. Yapısal reformları ertelemenin net bir şekilde yüksek maliyetli olacağını söyleyen Draghi, para politikasına diğer politikaların da destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

ECB’nin görevlerini yerine getireceğini söyleyen Draghi, ancak diğer politikaların para politikasıyla aynı paralelde gitmesi gerektiğini ve para politikasının yanında maliye politikasının da büyümeye destek vermesi gerektiğini belirtti.

ECB üyelerinden Visco ise mevcut düşük faiz oranlarının ekonomik şartların gereği olarak uygun olduğunu söylerken, dün de açıklamalarda bulunan Villeroy da Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşük kaldığı sürece ECB’nin harekete geçmek zorunda olduğuna dikkat çekti ve Brexit risklerine değindi.

Gelen açıklamaların etkisi sınırlı olsa da dolar endeksindeki toparlanma ile birlikte EURUSD üzerinde bugün bir miktar baskı oluştuğunu görüyoruz. 1.1410 direncinden gelen tepki ile geri çekilme yaşanan paritede 1.1330 bölgesinin tamamen çözülmesiyle düşüşler hız kazanabilir. Ardından 1.1260 seviyesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.1410 ve 1.1480 seviyelerini direnç olarak takip etmeye devam ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.