Draghi’nin Açıklamaları ve Euroda Son Durum – 27 Nisan 2017

Draghi Ne Dedi?

ECB kararları sonrası her zaman olduğu gibi mikrofon başına geçen Mario Draghi Euro Bölgesi’nde aşağı yönlü risklerin azaldığını ve risklerin dengeli olmaya yaklaştığını söyleyerek EURUSD’de yaklaşık 40 pipslik bir yükselişe sebep oldu.

Her ne kadar gelen açıklama euro için pozitif olsa da ardından kendisinden pek de şahince yorumlar gelmedi ve EURUSD aldıklarından fazlasını geri vererek 1.0860’lara kadar geriledi. Enflasyonda Mart ayında yaşanan düşüşün beklentilerden fazla olduğunu söyleyen Draghi parasal genişleme politikasını terk etmeyi tartışmadık dedi.

Enflasyonun hala düşük kalmaya devam ettiğini ve ikna edici bir yükseliş trendi olmadığını söyleyen Super Mario yine enflasyon ile ilgili olumsuz yorumunu yaptı diyebiliriz.

Küresel risklerin arttığını vurgulayan Draghi açıklamalarının devamında ise her zaman olduğu gibi yapısal reformların para politikasına destek vermesi gerektiğini belirtti. Maaş artışlarında ise görünümün hala belirsiz olduğunu söyledi.

Açıkçası bahsettiğimiz ilk yorum dışında euro için pek de olumlu şeyler söylemedi büyük başkan. Enflasyon düşük kalmaya devam ettiği sürece gevşek para politikası duruşu sürdürülecek. EURUSD’de aşağıda 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri sırasıyla önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.