Draghi’nin Açıklamaları ve Euroda Son Durum! – 09 Mart 2017

EURUSD'de Son Durum!

ECB Başkanı Mario Draghi her toplantı sonrası olduğu gibi yeniden mikrofon başına geçerek açıklamalarına başladı. Varlık alım programına enflasyonda istikrarlı bir yükseliş görünene kadar devam edileceğini söyleyen Super Mario, ekonomik toparlanmanın güçlendiğini dile getirdi.

Risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini belirten Draghi çekirdek enflasyonda hala tatmin edici bir yükseliş trendi görmediklerinin altını çizdi. Büyüme beklentilerine baktığımızda 2017 için %1.7’den %1.8’e, 2018 için %1.6’dan %1.7’ye yukarı yönlü revizeler görüyoruz. Enflasyon beklentileri de 2017 için %1.3’ten %1.7’ye, 2018 için de %1.5’ten %1.5’e yine yukarı yönlü revize edilmiş.

Deflasyon risklerinin büyük oranda kaybolduğunu işaret eden Draghi manşet enflasyonda yaşanan yükselişin çoğunlukla enerji ve gıda fiyatlarından kaynaklı olduğunu söyledi. Soru cevap kısmında ise yeni TLTRO’lar hakkında konuşmadık dedi ve gelen açıklama sonrası EURUSD’de bir miktar yükseliş yaşandı. Ayrıca gerekmesi halinde elimizdeki bütün enstrümanları kullanacağız ifadesinin metinden kaldırıldığını görüyoruz ki bu da yaşanan yükselişin arkasındaki sebeplerden.

Kısaca özetleyecek olursak bu iki başlık ve enflasyon & büyüme beklentilerine gelen yukarı yönlü revizeler euro için pozitif. EURUSD’de yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.0630 ve 1.0680’ler direnç olarak çalışabilir. Gevşemelerde ise 1.0550’ler destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.