Draghi’den Euro İçin Çok Kritik Açıklamalar – 20.10.2016

Draghi : Tapering Tartışılmadı

ECB kararları sonrası mikrofon başına geçen Draghi ayda 80 milyar Euroluk varlık alımlarının 2017 Mart ve gerektiği takdirde daha da ileri bir tarihe kadar devam ettirileceğini söyledi. Ekonomide ılımlı ve istikrarlı bir toparlanma gördüğünü söyleyen Draghi enflasyonda kademeli artış beklediklerini belirtti.

Draghi ekonomik görünüm üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu dile getirirken enflasyonda henüz yukarı yönlü bir trendin işaretlerini görmüyoruz dedi ancak enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselişe geçmesini ve 2017 ve 2018 yıllarında yükselmeye devam etmesini beklediğini belirtti.

Yapısal reformların para politikasına destek vermesi gerektiğinin yeniden altını çizen Draghi faiz oranlarının bir süre daha düşük kalmaya devam edeceğini söyledi. Euro Bölgesi’nin ise global ekonomik ve politikal belirsizliklere karşı dayanıklı olduğunu kanıtladı açıklamasında bulundu.

En önemli cümle ise soru-cevap kısmında geldi. Draghi bugün varlık alım programını uzatmayı tartışmadık dedi ve sıra dışı para politikası önlemlerinin sonsuza dek uygulanamayacağını söyledi. Gelen bu açıklamalar sonrası EURUSD’de hızlı bir yükseliş yaşansa da ardından “tapering” i görüşmedik açıklaması yaşanan bu yükselişe dur dedi.

Aralık ayı toplantısı ile ilgili gelen soruya ise şimdilik bir şey konuşulmadı diyen Draghi Aralık’ta önümüzdeki aylarda neler yapacağımız hakkında net olacaklarını belirtti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.