Draghi Parasal Genişlemeyi Bitirmek İçin Erken Diyor – 10 Mayıs 2017

Draghi'den İnciler

ECB Başkanı Mario Draghi Hollanda’da mikrofon başına geçti. Ekonomideki koşulların gelişmesi ve enflasyonda da kalıcı bir yükseliş yaşanması halinde gevşek para politikasını terk edeceğiz açıklamalarında bulunan Draghi bu kararı vermek için şuan doğru zaman olmadığını söyledi.

Aşağı yönlü risklerde azalma yaşandığını vurgulayan Draghi şimdilik zafer ilan etmek için erken olduğunu dile getirdi ve enflasyonun hala düşük kalmaya devam ettiğini, ayrıca tatmin edici bir yükseliş trendinin hala oluşmadığını da sözlerine ekledi.

Draghi yapısal reformların yavaş kalmasının sebebinin para politikası olmadığını belirtirken maaşlardaki performansın hala ekonomik toparlanmaya yanıt vermediğini söyledi. Ancak ECB’nin yakın zamanda maaşlarda yükselişe dair işaretler göreceğini de belirtmeyi ihmal etmedi.

Açıkçası kendisinden daha önce duymadığımız bir açıklama gelmedi ve EURUSD’de konuşma sırasında yaklaşık 20 pipslik bir range yaptı. Paritede aşağıda 1.0850 – 1.0810 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.