Draghi Neler Söyledi? – 06 Şubat 2017

Draghi, Euro Bölgesi İçin Ne Yorumda Bulundu?

ECB Başkanı Mario Draghi AB parlamentosu parlamenterlerine yaptığı sunumda para politikası ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının genelinde daha önce belirtmediği konulara değinmeyen Draghi, finansal koşulların değişmesi halinde varlık alım programını artırabileceklerinden bahsetmesi konuşmanın en dikkat çekici yanı oldu.

Bunun yanı sıra isim vermese de Trump üzerinden bazı yorumlarda bulundu. Trump’ın uygulamaya sokmayı düşündüğü korumacı politikalar ve regülasyoların değişmesi konusuyla ilgili; korumacı politikayla ilgili konuşmanın şuan çok erken olduğunu ancak kaygılandıklarını belirtti. Ayrıca regülasyonların gevşetilmesinin şuan en son ihtiyaçları olan şey olduğunu iletti.

Parasal birliğin önemine dikkat çeken Draghi, bunu daha dirençli hale getirmek için çaba harcamaları gerektiğini iletti. Enflasyonla ilgili olarak ise, enerji fiyatlarının son dönemde enflasyonu pozitif etkilediğini yineledi. Ayrıca önümüzdeki dönemde enflasyonun toparlanmaya başlayacağını belirtti.

Draghi’nin konuşması öncesi 1.0710’larda hareket eden EURUSD ilerleyen dakikalarda 1.0730’lara yaklaştı. EURUSD için 1.0730 üzerinde 1.0765 – 1.0815 hedef haline gelebilecek bölge olabilir. Aşağıda ise 1.0680 ve 1.0645 destek noktaları.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.