Draghi ve Evans Bu Akşam Sahnedeydi

Washington DC’de mikrofon başına geçen Mario Draghi yaptığı açıklamalarda enflasyonun yükselişe geçmeden önce önümüzdeki aylarda negatif seviyelere görebileceğini söyledi. Euro Bölgesi’nde görünümün belirsizlikler ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Super Mario, risklerin aşağı yönlü olarak arttığına dikkat çekti. Ayrıca ECB’nin fiyat istikrarını sağlamak için ne gerekirse yapacağını sözlerine ekledi.

Açıklamalarının devamında ise faiz oranlarının bir süre daha düşük seviyelerde kalmaya devam edeceğini söyledi. Euro Bölgesi’ndeki ekonomik canlanmanın yeniden sağlanması ve enflasyonun %2’lik hedefe ulaşması asıl amacımız olmaya devam edecek diyen Draghi, petrol fiyatlarındaki belirsizliğin ve düşük seyrin yanında jeopolitik risklerin de ekonomi üzerindeki etkisinin altını çizdi.

Chicago Fed Başkanı Evans da açıklamalarda bulundu ve enflasyonun yükseleceğine dair daha fazla güven gerektiğini söyledi. ABD ekonomisinin temellerinin iyi durumda olduğunu belirten Evans, faiz artışları için bekle gör yaklaşımının uygun olacağını belirtti. Ekonomik risklerin ise Aralık ayına göre daha fazla olduğunu düşünüyor Evans.

Bugün ABD’den gelen verilerin de etkisiyle doların güç kaybettiğine şahit olduk ve dün adeta 1.1250-70 bölgesi arasında çamura saplanan EURUSD’de alıcıların devreye girdiğini görüyoruz. Yukarıda 1.1330 bölgesinin geçilmesi ile toparlanma bir miktar daha devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.