Draghi EURUSD’yi Nasıl Etkiler? – 14 Kasım 2016

EURUSD Ne Olur?

Bugün söylediğimiz gibi günün geri kalanında ekonomik takvimde önemli bir veri açıklanmıyor ve bizim de bütün dikkatimiz 18.00’da Roma’da mikrofon başına geçecek olan ECB Başkanı Super Mario Draghi’nin açıklamalarında olacak. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar EURUSD’ye hareket getirebilir.

Euro Bölgesi’nden büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi -%0.8 ile beklentilerden bir tık daha az düşüş gösterse de beklediğimiz gibi Euro üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Draghi’nin Aralık ayındaki ECB toplantısına yönelik güvercin tonda vereceği mesajlar EURUSD üzerindeki baskıyı artırabilir.

Draghi öncesinde ise Dolar endeksindeki yükselişin etkisiyle EURUSD’de satıcıların devrede olduklarını görüyoruz ve parite son 11 ayın en düşük seviyeleri olan 1.0727’leri gördükten sonra bir miktar toparlanıyor. Yukarıda 1.08 ve 1.0850 bölgeleri toparlanmanın sürmesi halinde direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.0700’ların kırılmasıyla düşüşlerin momentum kazandığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.