Draghi EURUSD’nin Kaderini Değiştirecek Mi? – 25 Ekim 2016

EURUSD'de Son Durum

Haftanın ikinci işlem gününde Avrupa Borsalarında bayram havası var desek sanırız abartmış olmayız. Asya borsalarının hemen hemen hepsinin günü yeşil bölgede kapatmasının ardından esen pozitif rüzgarlar sürüyor. Almanya DAX %0.30 üzerinde ve İngiltere FTSE %0.40’ın üzerinde artıdayken BIST 100 de %0.20’nin üzerinde primli.

Bugün Almanya’dan açıklanan Ifo iş iklimi endeksi 110.5 ile son 2 yılın en yüksek seviyelerine yükselerek beklentilerden iyi geldi. Sektör sektör baktığımızda ise hizmetler sektöründe yaşanan düşüş haricinde imalat ve inşaat sektöründe yükseliş yaşandığını görüyoruz. Verileri açıklayan Ifo ise Brexit şokunun artık geride kaldığını açıkladı. Ancak biz yine de erken konuşmamakta fayda var diyelim…

Gelen veri sonrası EURUSD’de hafif bir toparlanma yaşandı ancak dünden itibaren yatay seyir devam ediyor. Toparlanmalarda ilk önemli dirençlerimiz 1.0900 ve 1.0930 bölgeleri. Geri çekilmelerde ise 1.0800 ve 1.0770’lerin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. 1.1000 altında kalındığı sürece baskı devam edebilir.

Fed üyesi Williams ise twitter üzerinden para politikasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bütün toplantıların yeni bir aksiyona gebe olduğunu dile getirirken Aralık ayının faizleri artırmak için uygun bir zaman olduğunu sözlerine ekledi. 2018 yılına kadar oy hakkı bulunmayan Williams’ın açıklamaları paritelerde önemli bir etki yaratmadı diyebiliriz.

Bu akşam mikrofon başına geçecek olan ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları paritede takip edilecek en önemli gelişme olacak. Para politikasına yönelik açıklamalar piyasalara hareketlilik getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.