Draghi Bankacılık Sektörünü Konuştu – 22 Eylül 2016

Draghi Frankfurt'taki Konuşmasında Para Politikasına Değinmedi

Avrupa Merkez Bankası ECB başkanı Mario Draghi Avrupa Sistematik Risk Kurulu konferansı kapsamında Frankfurt’ta bir konuşma yaptı. Para politikasına pek değinmeyen Draghi’nin konuşması bankacılık sektörü ve finansal piyasalar odaklıydı.

Bankaların küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanında hayati bir rol oynadığını söyleyen Draghi, bankacılık sektöründeki atıl kapasitenin sektörün verimli olmadığı anlamına geldiğini ve sektördeki karlılığın düşük olmasının nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Draghi ayrıca gölge bankacılık ile ilgili uyarılar yaptı. ‘Finansal arabuluculuğun bankalardan diğer kurumlara kaymaya devam etmesi bizim para politikası çerçevemizi de değiştirmemizi gerektiriyor’ diyen Draghi, ‘riskleri tanımlayıp onlara karşı araçlar geliştirmemiz lazım’ diye ekledi.

Piyasalar Draghi konuşmasından çok dünkü FOMC kararlarını fiyatlıyor şu anda. ABD borsalarının başlamasıyla birlikte bir tur daha dolar satışı geliyor. EURUSD geçtiğimiz hafta verdiklerinin tamamını geri almış durumda. Gün içi ilk direnç 1.1280, sonra da 1.1330 bölgesi var. Diğer yandan USDTRY iki hafta sonra 2.94 altını görürken, GBPUSD hafta zirvesinde. Altın ise 1340 direncini yokluyor şu anda. Kırılması durumunda 1350’lere kadar önemli bir engel kalmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.