Dolar/TL’de Yükseliş Sürecek Mi? – 21 Kasım 2016

Dolarda Son Durum

Geçtiğimiz hafta toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu yarın bir kez daha Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanıyor ve tahmin edileceği gibi gündemde döviz kurundaki yükseliş olacak. Geçtiğimiz hafta 3.4080 üzerine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran Dolar/TL’de şuana kadar yatay bir seyir var.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ise “Döviz kuru, en az faiz, enflasyon ve ücretler kadar önemli bir barometredir…” yorumunda bulundu. Bu hafta bütün dikkatler TCMB toplantısında olacak ve Merkez’in kura müdahale edip etmeyeceği büyük merak konusu.

Kura Merkez’den bir müdahale gelse bile yaşanacak olan olası düşüşlerin kalıcı olmasının şuan ki senaryoda zor olduğunu düşünüyoruz. Fed’in Aralık’ta faiz artıracağı beklentilerinin %90’ın üzerinde olması ve yurt içindeki olumsuz siyasi-jeopolitik gelişmeler Dolar/TL’de yükselişleri tetiklemeye devam edebilir.

Yukarıda direnç olarak bazı seviyelerden bahsedecek olursak 3.3850, 3.40 ve 3.4080 bölgelerinin dikkate alınmasında fayda var. Geri çekilmelerde ise 3.36 son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Buranın kırılmasıyla 3.34 ve 3.32 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.