Dolar/TL’de Yükseliş Devam Mı Edecek? – 08 Şubat 2017

Dolar/TL'de Son Durum Ne?

Geçtiğimiz hafta ve bu pazartesi ile birlikte 6 gün üst üste düşerek Ağustos ayından beri en uzun süreli düşüşünü kaydeden Dolar/TL son 2 gündür yerini yükselişe bıraktı. Öncelikle kurun asıl odaklandığı konu olan siyasi süreçlere bir bakalım:

Cumhurbaşkanı anayasa referandumu teklifinin bu hafta içinde onaylanacağını resmen duyurdu. Buna göre referandum için tahmin edilen tarih 16 Nisan. Teklif onaylanır onaylanmaz kampanya sürecinin başlamasıyla piyasanın sürece nasıl tepki vereceği izlenecek.

Bugün Asya seansıyla gevşemeye başlayan Dolar endeksinin 100.10’a kadar düştükten sonra 100.60’a kadar toparlanma göstermesiyle Dolar/TL de 3.7584 seviyesini test etti. Dolar endeksine biraz daha paralel hareket etmeye başlayan Dolar/TL’deki yükselişlerin devamı veya yeniden düşüşün başlaması için ABD kaynaklı gelişmeler de yakından takip edilmeli.

Bu arada takip edilen diğer bir konu ise FED’in Mart toplantısında ne yapacağı. Bir önceki toplantıda Mart toplantısındaki faiz artırımı için yeterli sinyal verilmezken beklentiler de %9’a kadar düştü. Bu da dolar endeksindeki baskıyı artırabilecek bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Diğer gelişmekte olan para birimlerine baktığımızda USDMXN açılışa oranla hafif artıda 20.63, USDZAR ise açılışın hafif altında 13.43’ten yatay br konumda işlem görüyor.

Kritik Dolar/TL seviyelerine bakacak olursak; 3.77 yukarıda direnç olmak üzere burası alınabilirse 3.7980 hedef haline gelebilir. Aşağıda ise 3.72 geçilebilirse 3.69 bir sonraki destek noktası olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.