Dolar/TL’de Yön Neresi? – 17 Şubat 2017

Dolar'da Yükseliş Başladı mı?

Dolar/TL’de bir süredir devam eden sıkışık görüntü hala önemini koruyor.

ABD’de Trump’ın izleyeceği korumacı politikların ne getireceği hakkında belirsizlikler ve son günlerde Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in istifasıyla sonuçlanan Ruslarla işbirliği tartışmalarının sürdüğü bir dönemde dolar endeksi inişli çıkışlı bir grafik izliyor.

Türkiye’de ise politik durumun biraz daha durgunlaştığını söyleyebiliriz. Kurun 3.00’dan başlayan 3.94’e kadar devam eden o olağanüstü yükselişin içerisinde kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri, siyasi belirsizlikler, ekonomik gerileme durumu gibi pek çok etkenin fiyatlanmasının üzerine spekülatif yükselişler de söz konusuydu.

Paritenin şu anda yeniden 3.60’lı seviyelere gelmesi sadece bu spekülatif para çıkışlarının bir düzeltmesi olabilir. Zira son haftalarda BIST hisse senetlerine olan yabancı yatırımlar ve gelişmekte olan ülkelere para girişlerinin artması TL’ye pozitif yansıdı. Hali hazırda pek çok uluslararası yatırım kuruluşları, TL’nin ucuz ve Türk tahvillerinin cazip olduğunu belirtmekteler.

Haftayı muhtemelen 3.64 – 3.70 bandında kapatacak olan Dolar/TL için önemli seviyelere bakacak olursak; yukarıda 3.68 seviyesi geçilirse yükselişlerin devamı 3.70’e kadar devam edebilir. 3.70’in tam olarak alınabilmesi demek yükselişlerin 3.76’ya kadar devam etmesi anlamına gelir. Aşağıda ise 3.66 (50 günlük ort.) seviyesi oldukça kritik. Zira dün ve bugün buradan birkaç kez tepki gelmişti. 3.66 kırılabilirse 3.65 ve 3.64 seviyeleri de gündeme gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.