Dolar/TL’de Suskunluk Ne Zaman Bozulacak? – 24 Mart 2017

Dolarda Bir Sonraki Durak Neresi?

Hafta başından beri 3.60-3.65 bandında yatay seyrine devam eden Dolar/TL‘de bugün de hikaye pek değişmiş değil. 15.30’da ABD’den açıklanacak olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri de beklentilerden çok farklı gelmezse kur haftayı başladığı seviyelerden kapatabilir.

12 Ocak’tan bu yana 1 haftalık repo ihalesi açmayan TCMB gecelik borç verme faizini ve geç likidite penceresinden fonlamaya devam ediyor. Böylelikle politika faizimiz %8 seviyesinde görünse de efektif faiz %11.50’lere dayanmış durumda. FOMC sonrası değer kaybeden dolarla birlikte TCMB de sıkı duruşunu korursa kur üzerindeki baskı artabilir.

Tabi ki 16 Nisan’daki anayasa referandumu kısa vade için Türk Lirası’nın önündeki en büyük belirsizlik. Şimdiden ne sonuç çıkarsa kur ne yönlü bir tepki verir kesin bir tahmin yürütmek zor çünkü bu biraz da referandum sonucu sonrası oluşacak siyasi ortamdaki olumlu veya olumsuz havaya bağlı.

Teknik olarak fiyat hareketi bize 3.60-3.65 bandının aşağı yönlü kırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylese de burada asıl belirleyici olan temel gelişmeler olacaktır. 3.60’ların kırılmasıyla 3.55’ler kademeli olarak gündeme gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.