Dolar/TL’de Sakinlik Hangi Yöne Doğru Bozulacak? – 22 Aralık 2016

Dolar/TL son günlerde yaşanan talihsiz olaylardan sonra 3.55 üzerine çıkmakta zorlandığı gibi Dolar endeksindeki geri çekilmeler kaynaklı yaşadığı düşüşlerde de 3.50-3.49 altına sarkmayı da başaramadığını görüyoruz. Piyasaların ise yavaş yavaş tatil havasına girmesi ile ise yıl sonuna kadar sakin seyir devam edebilir.

Salı günü TCMB yılın son para politikası toplantısında beklentilerin aksine politika faizini ve faiz koridorunun üst bandını artırmamış ve gelen kararların ardından Dolar/TL 3.54 üzerini test etse de yaşanan yükseliş kalıcı olmamıştı.

Ancak önümüzdeki yılda enflasyonda yukarı yönlü hareket hızlanır ve kurlardaki yükselişler devam ederse TCMB faiz silahını Kasım ayı toplantısında olduğu gibi yeniden çekerek piyasalara müdahale edebilir. Bunların yanında tabi ki sözlü yönlendirmelerle de muhakkak gelecektir ancak mevcut durumda yalnızca TCMB’nin atacağı adımlar ile Dolar/TL ve Euro/TL’de kalıcı bir rahatlama görmemiz son derece zor.

OHAL sürecinin devam etmesi, Suriye’de yapılan operasyonlar, yurt içinde artan terör saldırıları, Avrupa ile gerilen ilişkiler ve Dolar’ın global bazda değer kazanmaya devam etmesi Dolar/TL’de yukarı yönlü isteği koruyabilir.

Yükselişlerin yeniden hız kazanmasıyla ilk önemli dirençler 3.53 ve 3.55 bölgeleri olacak. 3.55 üzerinde günlük kapanışlar ise bizi tarihi yüksek seviyeler olan 3.60’lara doğru götürebilir. Zaman zaman gelebilecek olan geri çekilmelerde ise 3.50, 3.48 ve 3.45 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.