Dolar/TL’de Geri Çekilme Sürüyor – 7 Aralık 2016

Dolarda Düşüş Devam Edecek Mi?

Dolar/TL’de hafta başında başlayan düşüş devam ediyor ve kur bugün Dolar endeksindeki zayıflığın da etkisiyle 3.42 altına kadar gerilemeyi başardı. Yarın düzenlenecek olan EKK toplantısı öncesi kurda 3.40 ve 3.38 bölgeleri önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün muhtarlar toplantısında mikrofon başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise döviz baskısına karşı TL’yi değerlendireceğiz, paramıza sahip çıkacağız açıklamasında bulundu. Faiz konusunda yalnız olmadığımı biliyorum diyen Erdoğan Türk Lirası’na dönüş sürecinde vatandaşın karlılığının süreceğine inanıyorum cümlesini de sözlerine ekledi.

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch ise 2017 yılı için Türk bankalarının görünümü negatife çekti. Fitch raporunda “Artan risklerin bankaların kredi temel göstergeleri üzerinde baskı yapmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunurken sorunlu kredi oranının 2017 yılında %4 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Kurda son dönemde gerek aşağı gerek yukarı gün içerisinde çok sert hareketlerin yaşandığın görüyoruz ve bu yüzden tam bir nokta olarak destek-direnç seviyelerini belirtmek zorlaşabiliyor. Yine de belirttiğimiz gibi 3.40 – 3.38 bölgelerini izlemeye devam edeceğiz. Yükselişlerin yeniden hız kazanmasıyla ise 3.45 ve 3.4650 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.