Dolar/TL Karar Aşamasında – 06 Mart 2017

Dolarda Yükseliş Sürer mi?

Geçtiğimiz hafta Fed üyelerinden arka arkaya gelen açıklamalar Mart ayı faiz artırım ihtimallerini oldukça güçlendirmişti. En son mikrofon başına geçen Başkan Yellen da toplantıya kadar açıklanacak olan verilerin hayal kırıklığı yaratmaması halinde faiz artışının oldukça uygun olduğunu dile getirdi ve gözler tamamen bu Cuma açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine çevrilmiş durumda.

Fed’in faizleri artırabileceği beklentisi tabi ki bizim de içerisinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülke para birimleri açısından negatif. Dolar/TL 3.55 desteğinden başlayan toparlanmayla birlikte düşüş trendini kırmasının ardından neredeyse 3.75’lere kadar yükseldi ancak buralardan kar alımlarıyla birlikte bir miktar düzeltme hareketi yaşandığını görüyoruz.

usdtry

15 Mart’daki toplantıda faiz artırım ihtimali çok yüksek ancak bu dolar tarafında hala tam olarak fiyatlanmamış olabilir. Özellikle Yellen’ın açıklamalarını göz önüne aldığımızda beklentilere paralel veya daha iyi gelecek olan tarım dışı istihdam verileri dolar endeksinde çok sert bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Bu da Dolar/TL‘de 3.75’lerin kırılmasıyla kademeli olarak 3.80 ve üzerine doğru bir yükselişin yolunu açacaktır. Yaşanacak olan geri çekilmelerde ise aşağıda 3.70 ve 3.65 destekleri önemli ve buralardan düşüşlere gelebilecek tepkilere hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.