Dolar/TL İçin Kritik Gün! – 6 Ekim 2016

Dolarda Yükseliş Devam Eder Mi?

Yeni haftaya yükselişle başlayan Dolar/TL’de dün bir miktar geri çekilme yaşandıktan sonra bugün yatay bir seyir var. Bu hafta ABD’den hem ISM imalat hem de ISM imalat dışı PMI’da iyileşme yaşanması Dolar’ın keyfini yerine getirdi.
Bugün de ABD’den açıklanacak önemli bir veri olmaması sebebiyle kurda sakin seyir devam edebilir ancak asıl dananın kuyruğu yarın kopacak. Kısacası yarın saatler 15.30’u vurunca kemerlerimizi sıkı sıkıya bağlamakta fayda var…

ABD’den tarım dışı istihdam değişimi açıklanıyor ve beklentiler 171 bin. Gelecek olan veri beklenti altı kalsa bile 150 bin üzeri bir tdi değişimi Fed’i çok da endişelendirmeyecektir. Asıl dikkat edilmesi gereken ise ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2).

Fed maaşlarda artış yaşanması ile enflasyonun da %2’lik hedefe doğru yükselmesini bekliyor. Bu yüzden maaşlar tarafındaki iyileşme ile Dolar/TL’de yükselişler devam edebilir. Aksi senaryo ise malum, faiz artırım ihtimalleri azaltacağından kurda düşüşler gözlemleyebiliriz.

Dolar tarafında yaşanan güçlenme bir yana Moody’s in not indirimi, OHAL’in uzatılması, yurt içinde artan jeopolitik riskler ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri TL’yi negatif etkilemiş durumda. Kurda yükselişin sürmesi halinde 3.07 ve 3.09 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 3.0240 ve 3.00 bölgelerinde alıcılar düşüşlere karşı koyabilirler.

Kısacası yarın Dolar/TL açısından çok kritik bir gün. Kurda yeni rekorlar gelecek mi yoksa TL biraz da olsa nefes alabilecek mi bekleyip hep birlikte şahit olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.