Dolar/TL Gözünü TCMB Kararlarına Dikti – 19 Aralık 2016

Dolar'da Son Durum

Geçtiğimiz hafta başında üçüncü çeyrek büyüme verisinin hayal kırıklığı yaratması ile birlikte 3.5490’lara kadar tırmanan Dolar/TL 3.45 bölgesine kadar gevşemesinin ardından FOMC kararları sonrası yeniden soluğu 3.54 üzerinde bulmuştu.

Fed’in faiz artırmasından çok nokta tablosunda 2017 yılı için faiz artırım tahminlerinin yükseltmesi Dolar’ın global bazda değer kazanmaya devam etmesine sebep oldu. Yarın ise TCMB’nin yılın son toplantısında ne gibi adımlar atacağı veya atmayacağı kurun seyri açısından son derece önemli olacak.

Geçtiğimiz toplantıda TCMB beklentilerden daha fazla önlem alarak faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan, politika faizini ise 50 baz puan artırmıştı. Bu toplantıda ise beklentiler büyük yönde faiz koridorunun alt bandının yine sabit tutulup politika faizinin ve üst bandın 25 baz puan artırılması yönünde.

TCMB’nin yapacağı faiz artırımları sonrası Dolar/TL’de aşağı yönlü bir rahatlama yaşanabilir ve aşağıda 3.45 desteğinin kırılmasıyla 3.40’lara doğru bir düşüş görebiliriz. Aksi senaryoda ise 3.55 direnci yeniden test edilebilir.

Ancak yaklaşan anayasa değişikliği referandumu süreci ile artan siyasi belirsizlikler, OHAL sürecinin devam etmesi, Avrupa ile gerilen ilişkiler, yaşanan terör olaylarıyla jeopolitik risklerin yeniden artması gibi TL üzerindeki negatif etkenlerin listesi uzayıp gidiyor.

Böyle bir ortamda ise Dolar/TL’de yaşanacak olan düşüşlerin kalıcı olabilmesini beklemek oldukça zor ancak bu da yükseliş sürekli devam edecek anlamına gelmiyor. Tabi ki zaman zaman geri çekilmeler yaşanacak ancak kur önümüzdeki süreçte yukarı isteğini korumaya devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.