Dolar/TL 3.70 Üzerini Gördü! – 05 Nisan 2017

Dolarda Yükseliş Sürecek mi?

Kritik anayasa referandumuna sayılı günler kala Dolar/TL 3.70 üzerine kadar yükseldi. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımızda USDZAR’da da benzer fiyatlamalar görsek de USDMXN güne düşüşle devam ediyor. Güney Afrika’daki siyasi belirsizliklerin son günlere zirvede olduğunu düşünürsek TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha negatif ayrıştığını söyleyebiliriz.

3.7050 direncinden yükselişlere sert bir tepki gelmesinin ardından kur 3.70’in biraz altında işlem görüyor son saatlerde. Ancak 3.70’lerin tamamen geride kalmasıyla yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Enflasyonun son 8.5 yılın en yüksek seviyelere çıkması bir yana piyasaların kafasında TCMB’nin bağımsızlığı konusunda soru işaretleri olması yükselişlerin arkasındaki önemli nedenlerden.

Bugün ADP tarım dışı istihdam değişiminin beklentilerin çok üzerinde 263 bin gelmesi dolar için pozitif diyebiliriz. Cuma günü açıklanacak olan verilerin de beklentileri karşılaması halinde Dolar/TL ve Euro/TL’de alıcılar devrede kalmaya devam edebilir. Yukarıda 3.72 ve 3.75 bölgeleri önemli dirençler olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 3.68 ve 3.64’ler destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.