Dolar/TL 3.57’lerden Toparlanıyor – 25 Nisan 2017

Dolarda Son Durum

Piyasalarda artan risk iştahıyla birlikte gelişen ülke varlıklarındaki yükselişe Türk lirası da eşlik ediyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turundan Macron – Le Pen ikilisinin çıkması ile ikinci turda seçimi Macron’un kazanacağı ihtimalleri oldukça güçlü. Ancak bugün kurlarda bir miktar toparlanma yaşandığını görüyoruz.

Yarın da TCMB’nin faiz oranı kararı gelecek ve beklentiler artık faiz koridorunun üst bandı haline gelmiş olan geç likidite penceresinde 50 – 75 baz puanlık bir faiz artımı gelebileceği yönünde. Gelecek olan faiz artırımının kurlarda kalıcı ve sert bir düşüşe sebep olmasını beklemiyoruz ancak kısa vade için Türk lirasında yaşanacak olan kayıpları sınırlayabilir.

Dolar endeksinin de uzun zamandır kıramadığı yükseliş trendinin altına gerilemesi ile zayıflayan dolar da kurdaki gevşemeye destek oluyor. Önemli seviyelerden bahsedecek olursak 3.57 ve buranın altında 3.55’ler son derece güçlü destek bölgeleri. Özellikle 3.55’lerin tamamen kırılmasıyla kademeli olarak 3.50’ler gündeme gelebilir. Buralardan yeniden alımların kuvvetlenmesiyle ile yaşanacak olan toparlanmalarda ise 3.60 ve 3.62’lerin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Yarın ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın söylemine göre açıklayacağı “büyük” vergi reformu piyasaların yakın takibinde olacak. Piyasalar bu kez açıklanacak olan değişikliklerden tatmin olursa dolarda hızlı bir değer kazanımı görebiliriz. Bu senaryo da kurlardaki düşüşün yerini toparlanmaya bırakmasına sebep olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.