Dolar/TL 3.45 Üzerine Yükselecek Mi? – 30 Kasım 2016

Dolar'da Yükseliş Sürecek Mi?

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin beklentilerin üzerinde faiz artırımı kurda 3.37 altına doğru bir gevşemeye sebep olduysa da beklediğimiz gibi yaşanan bu geri çekilme kalıcı olmadı ve kur kararların ardından yeni rekorlara imza attı. Ancak gelen kar alımları ve Dolar endeksindeki geri çekilmenin etkisiyle kurda hafta başından beri bir miktar rahatlama görüyoruz.

3.47’lerden başlayan düşüşler 3.4050 bölgesine kadar devam etse de burası bir türlü kırılabilmiş değil ve biz de önemli destek olarak buraları takip etmeye devam ediyoruz. 3.40 altına inilmesiyle 3.38 ve buranın altında 3.35 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Ancak büyük resimde yurt içindeki belirsizlikler ve Dolar endeksindeki yükselişin devam etmesiyle düşüşlerin kalıcı olması şimdilik zor gözüküyor.

Yükselişlerde ise 3.43’lerin geçilmesiyle 3.44 ve 3.45 bölgelerinin önemli dirençler olarak not edilmesini öneriyoruz. Bu hafta ABD’den açıklanacak olan ISM imalat PMI ve tarım dışı istihdam verilerinde iyileşme yaşanmasıyla Dolar/TL’de yükselişlerin hız kazanması beklenebilir.

dolar-tl

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.