Doları Durdurana Aşk Olsun! – 10 Kasım 2016

Dolar Ne Kadar?

ABD’nin yeni başkanının Donald Trump olacağının anlaşılmasıyla birlikte gelişmekte olan ülke varlıkları sert bir şekilde değer kaybetmiş ve yalnızca USDTRY değil, özellikle USDMXN ve USDZAR’da da rekor seviyeler görüldü. 3.30 bölgesine kadar yükselen Dolar dün yeniden 3.17 bölgesine geri çekilse de bugün 3.20 üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Dolar endeksi ise hatırlayacağımız üzere dün muhteşem bir geri dönüşe imza atmıştı ve 95.80 bölgesine kadar gerileyen endeks bugün 98.70 seviyelerine tırmanmış durumda. Her ne kadar seçimlerin etkisi piyasalarda biraz daha devam etse de artık bu gelişme artık geride kaldı ve piyasalar yeniden gözünü Aralık ayındaki FOMC toplantısına çevirdi.

Yurt içindeki siyasi belirsizlikler ve jeopolitik risklerde yaşanan artış Türk Lirası’nı negatif etkilemeye devam ediyor ve Fed’in faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi de kurdaki yükselişlere destek olabilir. 3.20 üzerinde kalındığı sürece yeniden 3.25’ler test edilebilir ve geri çekilmelerde 3.19 ve 3.17 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.