Dolarda Yükseliş Sürecek Mi? – 14 Mart 2017

Dolarda Son Durum

Türkiye ile Avrupa arasında gerilen ilişkiler ve karşılıklı sert açıklamalar son günlerin malum gündemi. Cumhurbaşkanı Erdoğdan’dan Merkel’e sert tepki gelmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “AB’nin Hollanda’nın arkasında durması vahimdir.” denildi.

Yaşanan bu siyasi gerginliklerin de TL varlıkları üzerinde baskı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer yandan yarınki toplantıda Fed’in faizleri 25 bp artıracağının neredeyse kesinleşmesi ile dolar tarafında güçlenme ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de yükselişler görüyoruz.

12 Ocak’tan bu yana 1 haftalık repo ihalesi açmayan TCMB geçtiğimiz hafta Cuma gününden beri ise gecelik repo fonlaması yapmayarak piyasadaki TL likiditesi azaltmaya devam ediyor. Böylelikle likidite ihtiyacı olan bankalar faiz oranı %11 olan geç likidite penceresine yöneltilecek ve ortalama fonlama maliyetleri de yükselecek. Ancak atılan bu sıkılaştırma adımlarının şimdilik kurlar üzerindeki etkisi sınırlı ve asıl etkili olacak olan TCMB’nin Perşembe günkü kararları. Fed sonrası üst bant ve geç likidite penceresinde yeniden faiz artırımlarına gidilebilir.

Bugün %0.40’a yakın yükselişle güne devam eden Dolar/TL’de 3.77-3.78 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmaya devam etmesini bekliyoruz. Buraların tamamen alınmasıyla 3.80’lere doğru yükseliş devam edebilir. Aşağıda ise 3.72 ve 3.70’ler şimdilik en yakın destek bölgeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.