Dolarda Yükseliş Devam Edecek Mi? – 25 Kasım 2016

Dolar Ne Kadar?

Dün TCMB’nin faiz koridorunun üst bandı ve politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artış gerçekleştirmesi ilk etapta Türk Lirası’na destek olurken gelen kararlara Dolar/TL 3.37 altına kadar gevşeyerek tepki vermişti. Ancak daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi bu tepkilerin kalıcı olmasını beklemiyorduk ve çok geçmeden de kur yeni tarihi zirvelerini gördü.

Gece saatlerinde kur 3.4750’lere kadar tırmandıktan sonra tarihi yüksek seviyelerinden gevşiyor. Aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde 3.42 ve 3.40 bölgelerinin önemli destek olarak dikkate alınmasını tavsiye ediyoruz. Buranın da altında 3.35 son derece kritik destek.

Ancak yurt içindeki siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler kurda yaşanan düşüşleri sınırlamaya devam edebilir. Avrupa Parlamentosundan Türkiye ile yapılan müzakereleri askıya alınması ile ilgili yapılan çağrı ve yaşanan üzücü terör olayları Türk Lirası üzerinde baskı oluşturmuş durumda. Üzerine bir de küresel bazda değer kazanan Dolar da eklenince Dolar/TL’nin nefes alması şimdilik maalesef zor gözüküyor.

Yükselişlerin yeniden hız kazanmasıyla öncelikle direnç olarak takip edilecek yerler olarak 3.45 ve 3.47 bölgeleri dikkat çekiyor. Buraların geçilmesiyle 3.50 bölgesine doğru yükselişler devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.