Dolarda Son Durum Ne? 21.07.2016

Dün MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrası olağanüstü hal ilan edilmesiyle USDTRY 3.0965 üzerine tırmanarak tüm zamanların zirvesi tazeledi fakat o andan şu dakikalara kadar 300 – 400 pipslik bir gevşeme yaşanmış durumda. BIST ise güne %1’e yakın ekside başladı.

Olağanüstü hal ilanı ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin kredi notumuzu indirmesi ve görünümü negatif olarak belirlemesi dün akşamdan bu yana Türkiye varlıklarını olumsuz etkiliyor. Fakat Türkiye’nin S&P kredi notu zaten yatırım yapılabilir seviyede değildi. Bu açıdan Moody’s ve Fitch’in değerlendirmeleri çok daha önemli. Moody’s 5 Ağustos’ta kredi notu değerlendirmesi yapacak.

Türk varlıklarının yönü ekonomik gelişmelerden çok siyasete emanet edilmiş şu anda. Siyasi risklerin azalması durumunda lira ve borsada alışlara neden olacaktır, aksi durum ise tam tersi bir etki yaratacaktır.

USDTRY için şu anda 3.05 bölgesi en yakın destek. Bu destek seviyesinin kırılmasının ardından 3.0350 ve 3.00 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Diğer yandan 3.0750 seviyesi ve 3.10 – 3.0950 bölgesi en yakın direnç seviyeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.