Dolarda Düşüşler Kalıcı Olacak Mı? – 22 Kasım 2016

TL Yaralarını Sarabilecek Mi?

Dolar/TL için geri sayım başladı ve gözler artık Perşembe günkü TCMB toplantısına çevrilmiş durumda. Doğal olarak herkesin aklında TCMB’den kurdaki yükselişe müdahale gelecek mi soruları var. Merkez’den müdahale gelir mi gelmez mi hep birlikte göreceğiz ancak herhangi bir müdahale gelmesi halinde kurda yaşanacak olan düşüşlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Dolar endeksinin önemli direnç bölgelerini kırarak 100.00 üzerinde tutunmaya devam etmesi ve yurt içinde artık maalesef saymaktan yorulduğumuz siyasi-jeopolitik olumsuz gelişmelerin Türk Lirası’na negatif yansımalarının sürmesi Dolar/TL’deki geri çekilmeleri sınırlayabilir.

Bir diğer yandan Fed’in Aralık’ta faizleri 25 baz puan artıracağı ihtimallerinin %95.4 seviyesine kadar yükseldiğini görüyoruz. Yarın yayınlanacak olan FOMC tutanakları ise bize önümüzdeki toplantıya dair ipuçları verebilir.

Kısacası senaryo hala değişmiş değil. Elbette zaman zaman kurda yaşanacak olan geri çekilmeleri son derece normal karşılamak gerek. Ancak TL üzerindeki negatif etkenler var olduğu ve Dolar tarafında yaşanan değer kazanımı devam ettiği sürece Dolar/TL’nin yukarı yönlü isteğini korumasını beklemek şaşırtıcı olmamalı.

Yukarıda 3.38’lerin geçilmesiyle tarihi yüksek seviyeler olan 3.40 ve 3.4080 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Hafta başında başlayan geri çekilmenin sürmesi halinde ise 3.35 ilk önemli destek bölgesi ve buranın altında 3.32 ve 3.30 bölgeleri düşüşlere tepki gelebilecek yerler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.