Dolarda Düşüş Sürer mi? – 27 Mart 2017

Dolar Daha Ne Kadar Geriler?

Cuma günü Trump’ın yaşadığı hezimet sonrası haftaya baskı altında başlayan dolar Avrupa seansı başında 3.5850 ile son dört haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti fakat son saatlerde devreye giren alıcılar doları tekrar 3.60 üzerine çıkardı.

Trump’ın sağlık reformunun yeterli oy çıkmayacağı gerekçe gösterilerek Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunulmaması, piyasalarda heyecan yaratan ve son aylarda doların güçlenmesi arkasındaki en önemli nedenlerden olan diğer vaatlerini uygulayabileceği konusunda şüpheler yarattı.

Dolayısıyla da dolar endeksi Trump rallisi ile aldıklarının önemli bir kısmını geri vermiş durumda. Endeks şu anda son dört ayın en düşük seviyelerinde ve kritik 99.00 desteği test ediliyor. Baskının devam etmesi ve 99.00 seviyesinin kırılması ile birlikte 98.50 seviyelerine doğru yeni bir düşüş hareketi başlayabilir.

Dolar endeksinde böylesi bir hareket USDTRY‘yi de daha aşağı çekebilir ve önce 3.55 sonra 3.50 seviyeleri test edilebilir. Yukarıda ise 3.66 – 3.64 bölgesi dikkatle takip edilmesi gereken direnç. Bu bölgenin aşılması yeniden alıcıları iştahlandırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.