Dolar Neden Yükseliyor? – 10 Ocak 2017

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Dün 3.74 üzerine tırmanarak tarihi zirveyi yenileyen USDTRY yeni güne de tarihi zirve ile merhaba diyor. Son bir saat içerisinde gelen alışlarla %1.5 yükselen USDTRY raporu kaleme aldığımız anlarda 3.77 üzerinde işlem görüyor.

Dolar endeksi günlük bazda şu anda 15 puan aşağıda. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki durumuna baktığımızda ise Güney Afrika Randı’nın %0.20, Hindistan Rupisi’nin %0.15, Endonezya Rupisi’nin %0.10 yukarıda olduğunu Meksika Pezosu’nun %0.10 aşağıda olduğunu görüyoruz.

Yani hem dolar endeksi hem de gelişmekte olan ülke para birimleri blokundaki görünüm kurlardaki yukarı yönlü hareketin lira kaynaklı bir hareket olduğuna işaret ediyor. Bunun nedeni de Türkiye’nin içerisinden geçtiği siyasi ve jeopolitik riskler süreci. Kurlardaki ateşin sönmesi veya yavaşlaması için para politikası makamlarından ciddi bir faiz müdahalesi ve/veya siyaset makamlarından mevcut siyasi gerginliği yatıştırıcı adımlar gelmesi şart gibi görünüyor.

Teknik seviyelere baktığımızda 3.80 seviyesi psikolojik ve tam sayı direnci olarak karşımıza çıkıyor. Eğer yükseliş bu hızda devam ederse 3.90 ve 4.00 seviyeleri sonraki dirençler olabilir. Aşağıda ise 3.75 – 3.74 bölgesi ilk destek. Geçilmesi durumunda 3.7050 – 3.70 seviyelerine kadar düşüş yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.