Dolar/TL’de Yeni Rekor Gelir Mi? – 11 Ekim 2016

Dolar Rekora Göz Kırpıyor

Dolar/TL dün haftaya yükselişle başlamasının ardından bugün de yukarıları zorlamaya devam ediyor. Dolar endeksinin önemli direnç hattının üzerine yükselmesi ve TL üzerindeki negatif etkenlerin de etkisiyle kur rekor seviyeler çok yakın.

Neredeyse her gün Dolar/TL raporlarımızda altını çiziyoruz ama yine tekrar etmekte fayda var. OHAL süresinin uzatılması, son günlerde yurt içinde artan jeopolitik riskler, kredi ve derecelendirme kuruluşların not indirimi derken Türk Lirası’nın son günlerde yüzü gülmedi.

Bir diğer yandan da Fed’in faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi ile Dolar tarafında da değer kazanımı devam ediyor. Ancak bugün bir önemli gelişme daha var. O da Güney Afrika Maliye Bakanı’nın yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanabileceği haberleri ile Güney Afrika Randı’nın (ZAR) sert satış yemesi.

Dolar/TL’de yükselişleri tepki gelebilecek yerler 3.09 ve tüm zamanların rekoru olan 3.0970 bölgeleri. Geri çekilmelerde ise 3.06 ve 3.04 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.