Dolara Perakende Satışlar Dopingi Geldi – 15 Kasım 2016

Dolar Endeksi Yükselmeye Devam Ediyor

Günün tartışmasız en önemli verisi olan ABD’den perakende satışlar Ekim ayında %0.8 ile beklentilerin üzerinde artarken çekirdek perakende satışlar da %0.8 ile beklentilerin üzerinde arttı. Detaylara baktığımızda kontrol grubunun da %0.8 ile %0.4’lük artış beklentilerinin üzerine çıktığını görüyoruz.

Gelen veriler büyüme için pozitif sinyal veriyor ve verilerin ardından Dolar endeksinin yeniden 100.00 üzerine yükseldiğine şahit olduk. Fed üyesi Rosengren ise yaptığı açıklamalarda Aralık ayında faiz artışının makul olduğunu söylerken maliye politikasının desteğiyle daha fazla faiz artışı gelebilir söyleminde bulundu.

Diğer bir Fed üyesi Tarullo ise Washington’da yaptığı konuşmada enflasyonun hedeflerinden uzaklaşmasına izin vermeyeceklerini dile getirirken faiz artırımına şimdi karar vermenin mantıklı olacağını sözlerine ekledi. Yarın ise yine ABD’den ÜFE ve perşembe günü TÜFE verilerini takip edeceğiz. Açıklanacak olan verilerin beklentileri karşılaması halinde Dolar endeksindeki yükseliş hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.