Dolar Kötü Verilere Rağmen Tutunuyor – 16 Kasım 2016

Bullard'ın Açıklamaları ve Dolar

Dün ABD’de perakende satışların beklentilerin üzerinde artış göstermesinin ardından bugün dikkatler açıklanacak olan ÜFE ve sanayi üretimi verilerine çevrilmişti. Enflasyon göstergesi olan ÜFE %0.0 ile, çekirdek ÜFE ise -%0.2 ile beklentilerin altında kalırken sanayi üretimi de %0.0 ve kapasite kullanım oranı %75.3 ile beklentilerin altında kaldı.

Gelen bütün verilerin beklentileri karşılayamaması Dolar için negatif olsa da paritelerdeki etkisi sınırlı oldu. Yarın ise bugünkü verilerden çok daha önemli olan TÜFE verileri açıklanacak. Enflasyonda yükseliş yaşanması ile Dolar endeksi kritik 100.40 direnci üzerine doğru bir atak yapabilir.

Bugün Londra’da mikrofon başına geçen St. Louis Fed Başkanı Bullard ise yaptığı açıklamalarda Aralık’ta faiz artışının makul olduğunu düşündüğünü söyledi ve maliye politikası desteğinin büyümeye orta vadede olumlu katkı yapacağını belirtti. Açıklamalarının en dikkat çekici cümlesi ise Dolar’da yaşanan değer kazanımının şimdilik endişe verici olmadığını dile getirmesi oldu.

Son dönemde FOMC üyelerinden arka arkaya şahin tonda mesajlar geldiğini görüyoruz ve Aralık ayında faiz artırım ihtimallerinin %90 üzerine yükselmiş durumda. Önümüzdeki süreçte ABD verileri çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmazsa Fed’in Aralıkta faizleri 25 baz puan yukarı çekebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.