ABD Enflasyon Raporu – 16 Eylül 2016

Dolar'ın Yüzünü Güldüren Enflasyon Verileri

Günün en önemli verileri olan ABD’den enflasyon rakamları açıklandı. Ağustos ayında TÜFE aylık bazda %0.2 ile, gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.3 ile beklentilerden birer tık iyi geldi. Yıllık bazda ise yine TÜFE %1.1, çekirdek TÜFE %2.3 ile beklentilerden iyi.

Haftaya Çarşamba günü yani 21 Eylül’de gelecek olan FOMC kararları açısından son dönemecin en kritik verileriydi diyebiliriz. Kaldı ki bazı üyeler enflasyonda %2’lik hedefe doğru bir iyileşme görmek istediklerini sık sık dile getirdiler.

Yani bu toplantıda faiz artışı gelmese bile enflasyona yapılan vurgu ile şahin tonda açıklamalar ile karşılaşabiliriz. Tabi ki tek bir veri üzerinden Fed’in tamamen şahin bir duruş sergileyeceğini söylemek fazla abartılı olur.

Bugün güne güçlü devam eden Dolar endeksi gelen verilerin Dolara pozitif yansıması ile birlikte 95.80 bölgesine kadar yükseldi. Dolar/TL 2.98 üzerini test ederken ALTIN 1309 bölgesine kadar geriledi. EURUSD’de de düşüşlerin hız kazandığına şahit oluyoruz.

Saat 17.00’da Michigan tüketici hissiyatı ve enflasyon beklentilerini takip edeceğiz. Gelecek olan bu verilerde de iyileşme yaşanırsa Dolar haftanın son gününü kuvvetli kapatabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.