ABD Ekonomisi İkinci Çeyrekte %1.4 Büyüdü – 29 Eylül 2016

ABD Büyüme Rakamları ve Dolar

abd ekonomisi

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde %1.4 büyüdü. Bu ay ki toplantıda faiz artışlarından önce daha fazla delil görmek istiyoruz diyen Fed için tatmin edici bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yıl faiz artış ihtimallerinin güçlenmesi için Aralık ayına kadar gelecek olan verilerde hayal kırıklığı yaşanmaması gerekiyor.

Detaylara bakacak olursak özel tüketim %4.4 olan önceki tahmine göre %4.3 artış göstermiş. İhracat %1.2 olan önceki tahmine göre %1.8 artarken, ithalat da %0.3 olan tahmine göre %0.2 artmış. İşletme yatırımları da %0.9’luk düşüş beklentisine nazaran %1.0’lık artış gösterirken konut sektörü yatırımları ise -%8.4 olan tahminlere göre %2.1 gerilemiş.

İşletme yatırımları ve ihracat kalemlerinden gelen pozitif katkının beklenti üzeri gelen veride etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz ancak piyasalarda önemli bir hareket gözlemlemedik. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Dolar endeksinde kalıcı bir yükseliş görebilmemiz için açıklanacak olan istihdam ve enflasyon gibi önemli verilerin ıskalanmaması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.