Dolar Yeni Zirve Yapacak Mı? – 23 Kasım 2016

EKK ve TCMB Öncesi Dolarda Son Durum

Dün iptal edilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacağı haberi ile birlikte Dolar/Türk Lirası ilk tepki olarak 3.37 altına kadar gerilerken Dolar endeksinde yaşanan yükseliş ile yeniden 3.40’ları test etti.

Yarın ise PPK toplantısında TCMB’nin vereceği mesajlar oldukça önemli olacak. Merkez faiz artırımı veya diğer seçeneklerle bir önlem alırsa piyasaların vereceği tepkinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ancak bunun yanında ilerisi için sözlü yönlendirmeler TL tarafına bir miktar rahatlama getirebilir ve yükselişin hızını kesebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Dolar/TL’de düşüşlerin kalıcı olabilmesi için içeride siyasi belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin azalması gerekiyor. Bunun yanında Dolar endeksinde yaşanan yükselişi de yabana atmamak gerekli.

Kurda yükselişin sürmesi halinde 3.40’ın üzerinde 3.4080 bölgesi dışında 3.42 ve 3.45 psikolojik dirençleri dışında belirtebileceğimiz bir seviye bulunmuyor. Geri çekilmelerde ise 3.38 ve 3.35 bölgeleri önemli destekler olarak dikkate alınmalı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.